Kniha jako lifestyle

S nostalgií vzpomínám na doby, kdy byl Instagram nástrojem, jak sdílet real-time fotky z každodenního života, klidně zrnité, ale autentické, tedy doopravdy autentické. Dnes sociální sítě zaplňují inscenované, takřka glamour snímky jak vystřižené z Elle.

Není divu, že tento trend pronikl i do knižního světa: vždyť co může být fotogeničtějšího než povedená obálka? Kniha s kávou, kniha ve vlaku, kniha v posteli, na stromě, ve vzduchu (viděla jsem dokonce i knihu pod vodou). Hashtagy jako #copravectu, #ctenijesexy či #vicecasunacteni nesmí chybět. Taková je doba.

Bez ohledu na počet odběratelů má tento naleštěný online život jednu nespornou výhodu: čas, který přitom autoři daných profilů s knihou stráví, se prodlužuje. O knihách píšou, snídají s nimi, berou je na výlety. Pokud se jim příběh líbí, nasdílí to ve své síti a štafeta pokračuje.

Mluvit o literatuře má smysl, a to nejen v úzce profilované skupině, jakou jsou knižní blogeři. Autorská čtení, besedy v knihovnách a na školách, knižní veletrhy, weby o literatuře, bookcluby, literární spolky či projekty, jako je například Listování — to vše má přiblížit knihy veřejnosti. Lidem, kteří prostě jen rádi čtou. A pokud přitom zachytí střípek ze zákulisí, dozví se něco o vzniku knihy, je to příjemný bonus.

Tento blog si klade podobný cíl — představit knižní design všem, kteří si někdy koupili knihu proto, že se jim líbila obálka. Společně procítit rytmus v nakladatelství, nabídnout kousek denního chleba knižního grafika. Prozradit motivace, sdílet inspiraci, diskutovat. Můžete se těšit na příspěvky z českého i zahraničního knižního designu, rubriku work in progress a další. No a mezitím trochu té cukrové vaty na instáči :)

Těším se na rozhovor s vámi.
Lucie